The sleeper must awaken . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . XXII-4-MMXVI

FILMY V KURZU: [2017] Krotkaya... [2018] Dogman...Manbiki kazoku...Climax...BlacKkKlansman...Widows...Roma...Sunset...First Man... [???] The Thousand Miles...

Star Wars: The Last Jedi [Star Wars: Poslední z Jediů]

7. dubna 2018 v 23:18 | uglydog |  Recenze FILMové
V roce 1977 začala americká kina promítat první Hvězdné války režiséra, scénáristy a autora námětu George Lucase. Původně ještě bez čísla epizody a skrolujícího textového prologu. V době uvedení sice Lucas už měl v hlavě synopse pro další pokračování, ale s nimi se počítalo až v případě komerčního úspěchu, a proto Star Wars mají jednoznačný začátek i konec. Teprve později, těsně před uvedení pokračování, opatřil první díl matoucím podtitulkem Epizoda IV: Nová naděje a teprve tehdy se sága naplno rozjela. Je s podivem, že v době vrcholící progresivní éry Nového Hollywoodu zaznamenal úspěch film nostalgicky vzhlížející k rozzářeným a bezstarostným technikolorovým 50. letům. Zřejmě už diváci měli plné zuby depresivních a apelativních filmů typu Taxikář či Bezstarostná jízda a chtěli se prostě hlavně bavit.A že jsou Hvězdné války primárně zábava, o tom nemůže být pochyb. Otázkou je, jaká a pro koho. Podle posledního dílu nazvaného Epizoda VIII: Poslední Jedi to vypadá, že se tvůrci chtěli zalíbit snad každému potenciálnímu divákovi. Svého hrdinu si najdou jak zastánci emancipace žen a všech možných lidských ras, tak i lidé při těle nebo s nápadně velkým nosem. Scénář i vizuál připomínají příslovečný produkt na klíč, tedy něco, co zábavní kolos Disney perfektně ovládá. Výsledný produkt sofistikovaně mixuje akci, humor, patos a melodrama, vše ve výtvarně vytříbeném, leč poněkud bezzubém provedení. Pokud jsem sedmý díl chválil za invenci, atmosféru a návaznost na první díl, tentokrát je vše jinak. Osmička je nabobtnalou popcornovou splácaninou, ze které se lidem s citlivým žaludkem udělá nevolno. Nevadí mi, že ducha původní látky rádoby postmoderně znevažuje, ale že nemá vlastní styl a atmosféru a místy je - paradoxně - až nesnesitelně patetická.

Režisér Posledního Jediho Rian Johnson jistě dostal jasné a netvarovatelné zadání, které mu při práci nutně svazovalo ruce a jemuž se musel podvolit. Víme přece, že kdo u disneyů neskáče tak, jak hlavní myšák píská, se zlou se potáže - od rozpracovaných projektů Star Wars franšízy už pár režisérských rebelů vyprovodili. Lucas natáčel za podmínek (uměleckých i společenských), o jakých může režisér Rian Johnson jen tajně snít. Zatím nepříliš etablovaný tvůrce nedokázal ve vymezených mantinelech - na rozdíl od režiséra sedmičky J. J. Abramse přijít s aspoň částečně originální vizí. Pokud tedy za vizi nepovažujeme juvenilní vtípky a recyklace motivů z předchozích filmů. Jádro příběhu totiž jen opakuje fabuli Epizody V - útěk rebelů z dočasné základny a jejich následné pronásledování, výcvik nového rytíře Jedi s nezbytnými konflikty mezi učitelem a žákem a trocha toho "šejkspíra", aby to nebylo jen o těch honičkách, šavlovačkách a laserových přestřelkách.

A nejen to. Sympatické nové hlavní postavy (všechny vymyšlené už v předchozím díle !) jakoby ztratily glanc: Rey, Finn i Poe jsou nyní pouhým stínem charakterů vykreslených Abramsem. Navíc Mark Hamill zdaleka nemá charizma Harrisona Forda a šedivá Leia je jen do počtu, a tak jedinou zajímavou postavou zůstává temný a nehezký Kylo Ren v podání Adama Drivera. Jeho střet s novým (prý posledním) Jedi je sice odvarem předešlých půtek mezi světlou a temnou stránkou moci, leč má aspoň náboj, což se nedá říct o nechtěně komické misi zapomenutého Luka Skywalkera, který v domnění, že už bude mít od bzučících šavlí pokoj, ukryl se na odlehlé planetě, aby nerušeně kontemploval mezi svatými svitky a přerostlými žabáky. Nečekaně rozvětvené vyprávění s množstvím dějových odboček nakonec po dlouhých dvou a půl hodinách přivede diváka tam, kde ho Disney potřebuje neustále mít - k otevřenému konci lákajícímu k dalším, nekonečně variovatelným dobrodružstvím. Nechť vás při tom provází síla...totiž trpělivost :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama