The sleeper must awaken . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . XXII-4-MMXVI

FILMY V KURZU: [2017] Krotkaya... [2018] Dogman...Manbiki kazoku...Climax...BlacKkKlansman...Widows...Roma...Sunset...First Man... [???] The Thousand Miles...

Výstava Game On

23. listopadu 2017 v 9:58 | uglydog |  Smetí
Od 21. září do konce roku je možné navštívit v pražské holešovické tržnici unikátní výstavu počítačových her Game On. Interaktivní exhibice je putovní výpůjčkou z londýnského uměleckého centra Barbican, kde byla v roce 2002 poprvé vystavena a odkud vyrazila na cestu po světových kontinentech. Jejím cílem i náplní je popularizace historie her od dřevních dob po současnost, a to způsobem odpovídajícím charakteru exponátů čili zážitkově a hravě. Praha je už 25. zastávkou a je potěšitelné, že zatím první ve střední a východní Evropě. Od roku 2010 pak paralelně obráží evropské metropole výstava Game On 2.0 s doplněným konceptem a obsahem, která snad také časem zavítá do Česka (na přelomu 2012-2013 ji hostila Budapešť).Dle informací webovek věnovaných české výstavě lze zdarma (resp. za jednorázové vstupné) vyzkoušet více než 15O her. Najdeme zde většinu vzniklých herních zařízení včetně slovenského Didaktiku, nicméně důraz je kladen na domácí konzole a arcade automaty. Herní zařízení implantované do dřevěných automatů nebo pod zabezpečený stůl umístili pořadatelé do nevelkých místností uspořádaných dle tematických sekcí (např. herní žánry, herní charaktery, zvuk ve hrách atd.). Zároveň je patrné, že pořadí vystavených her má více méně odpovídat časové posloupnosti jejich vzniku. Začínáme u Pongu, Space Wars a Asteroids, čili hitů ze 70. let, pokračujeme domácími konzolami a počítači 80. a 90. let a až na závěr narazíme na tituly z tohoto milénia, ovladače opatřené senzory pohybu a zařízení pro virtuální realitu.


Pokud jde o moje vlastní dojmy, jsou vesměs smíšené, sic pozitivní hodnocení mírně převažuje. Coby (dnes už spíše pasivní) fanda počítačových her existenci takové výstavy vítám a oceňuji, nicméně mám výhrady k místu konání a částečně i výběru titulů a jejich prezentaci. Že prostory holešovické tržnice a zvláště samotná hala s nevzhlednými chodbami, starými skříňkami a nevyhovujícím sociálním zařízení nepůsobí zrovna reprezentativně, to bych ještě překousnul. Ledabylá instalace exponátů a překvapivě malý počet těch neherních však zamrzely. Rovněž jsem toho očekával více po informativní stránce: kromě stručných textů na zdech uvádějících tematické sekce a drobných popisků u jednotlivých her se vlastně nic zajímavého nedočteme. K dispozici žel nebyl žádný katalog ani tištěný průvodce.


Prezentace her spočívá výhradně v praktických ukázkách s možností si téměř vše vystavené osobně vyzkoušet. Návštěva Game On mi proto evokovovala vzrušující interaktivní procházku obří videohernou. Obavy z dlouhých front se naštěstí brzy rozplynuly, návštěvníci se u automatů rychle střídali a čekalo se chvíli pouze u virtuální reality představující dvě hry pro Sony Playstation VR. Škoda, že autoři exhibice nedali více prostoru osobním počítačům - jen jedna hra na věhlasnou Amigu (Lemmings) a legendární ZX Spectrum (Elite) a snad jen tři na PC (kultovní Doom a dvě indie - Undertale a Papers, please). Postrádal jsem tady zásadní herní klasiky jako je Manic Miner, Golden Axe, Turrican či Zelda, byť chápu, že selekce musela být náročná a vypjatá a nikdy nemůže vyhovovat všem. Nezbývá tedy, než se těšit na Game On 2.0, která dle tiskových materiálů na internetu nabízí přece jen komplexnější sbírku digitálních exponátů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama