The sleeper must awaken . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . XXII-4-MMXVI

FILMY V KURZU: [2017] Krotkaya... [2018] Dogman...Manbiki kazoku...Climax...BlacKkKlansman...Widows...Roma...Sunset...First Man... [???] The Thousand Miles...

Truman Capote: Chladnokrevně

1. září 2017 v 10:54 | uglydog |  RECENZE různé [knihy, komiksy, hry...]
Když se dva mladí a notně bezohlední kriminálníci Dick Hickock a Perry Smith v noci 14. listopadu v roce 1959 vypravili do kansaského Holcombu, jen stěží mohli tehdy tušit, jaké pokleslé celebrity se z nich jednou stanou. Loupežná výprava pro údajně naditý trezor úspěšného a váženého farmáře Herberta Cluttera totiž skončila brutální vraždou jmenovaného a tří dalších členů jeho nic netušící a poklidně spící rodiny. Vražda, za níž byli oba čerstvě propuštění vězni znovu odsouzeni a po mnohých průtazích a odkladech v roce 1965 nakonec oběšeni na šibenici, rezonuje díky uměleckému ztvárnění v mnohých lidských srdcích dosud. Ještě v roce popravy totiž vychází strhující nonfikční román Trumana Capota nazvaný Chladnokrevně a za dva roky poté má premiéru stejnojmenný, černobíle natočený a dosti mrazivý film Richarda Brookse. Obě díla zájem o události ještě umocnila a i po letech mají potenciál rozvířit kontroverzní debatu (nejen) na téma trestu smrti.


Napsání knihy předcházela rozsáhlá příprava, pro jejíž potřeby Capote nějaký čas přebýval přímo v dějišti událostí. Seznámil se zde mj. s hlavní vyšetřovatelem případu, detektivem Alvinem Deweym, načetl mnoho novinových článků a policejních dokumentů, prošel si inkriminovaná místa, účastnil se soudních řízení, a dokonce hojně navštěvoval odsouzené čekající na popravu. Výsledkem průzkumné činnosti je mistrovský portrét nepochopitelného zločinu obohacený o četné souvislosti a vykreslený z několika různých pohledů. Nutno dodat, že spisovatel byl záhy po vydání místními rezidenty i některými kolegy osočen z domýšlení a překrucování fakt. Tato nařčení však mohl nonšalantně odbývat slovy o závistivosti, neboť kniha se stala v USA bestsellerem a rovněž překlady do jiných jazyků na sebe nenechaly dlouho čekat. Ačkoliv je nemožné, aby - jak se sám vyjádřil - každé slovo v románu byla pravda, síla vyprávění a podnětnost myšlenek je obdivuhodná, že ji (místy nezbytnou) autorskou licenci prostě odpustíme. Chladnokrevně zkrátka nenechá nikoho chladným.

Capote podle vlastních slov už nějaký čas uvažoval o zpracování skutečného zločinu do originálního literárního tvaru, a tak horlivě pročítal černé kroniky v tisku. K holcombské tragédii ho přivedl krátký článek v deníku The New York Times. Během následujícího shromažďování informací i při samotném psaní mu však prý dlouho nebylo jasné, zda knihu vůbec dokončí, neboť nikdo nevěděl, jak vlekoucí se případ dopadne. Zlé jazyky tvrdí, že Capote kvůli atraktivnějšímu vyústění příběhu nevyužil svého postavení a vlivu (už tehdy byl uznávaným a známým spisovatelem), aby se pokusil změnit Hickokův s Smithův trest smrti na doživotí, ačkoliv jim byl vděčen za cenná fakta, jež pravděpodobně měly nemalý vliv na úspěch knihy. Lze se jen dohadovat, zda by Chladnokrevně vyšlo, kdyby se odsouzeným podařilo uspět s některým z řady pokusů o odvolání.

Právě důkladné a systematické prokreslení curriculum vitae obou životních vyděděnců se svou působivostí a tragičností vyrovnává líčení kruté, bezostyšné čtyřnásobné vraždy v kraji dosti oblíbené rodiny. Aniž by autor pachatele litoval, vykreslil je jako ubohé, fyzicky i psychicky zmrzačené trosky plahočící se od jedné mršiny ke druhé. Mladší z dvojice, poloviční indián Perry Smith (v době vražd měl 27 let) trýzněný jeptiškami v dětském útulku, opuštěný divošským otcem a nenáviděný jedinou žijící sestrou má v sobě přes zjevně kriminální a násilnické sklony kus dětské nevinnosti i smyslu pro spravedlnost. O rok starší protřelý a prostopášný podvodník Dick Hickcock si zase navzdory pohrdání světem a zbytnělé závistivosti uchovává vřelý vztah ke svým nemocným a chudým rodičům. Oba jsou na svůj původ a způsob života inteligentní i docela sečtělí, přestože jim schází širší vzdělání - Perry nedochodil ani první stupeň základní školy. Dle psychologického posudku by ani jeden z nich sám nevraždil, dohromady však tvoří smrtící monstrum.

Úspěch románu by zřejmě nebyl takový, nebýt promyšlené, osobité literární formy. Capote nahlíží události a souvislosti s nimi spojené ze dvou hlavních úhlů pohledu: očima pachatelů a očima všech ostatních - zastoupených v první části obyvateli městečka, v dalších pak zejména detektivem Deweym a lidmi zapojených do vyšetřování. Příběh začíná popisem místa tragických událostí a líčením posledního dne zavražděné rodiny, přičemž nijak nezastírá, co je v blízkié budoucnosti čeká. Souběžně s tím, střídavě, zachycuje přípravy Dicka a Perryho a jejich příjezd do Holcombu. Vylíčení hrůzného činu je však elipticky vynecháno (dostane se na něj až v závěru) a čtenář je odkázán na vlastní představivost. Vzniká zvláštní napětí, neboť nevíme, jak přesně se vše seběhlo. Víme jen to, co viděli svědci a zjistili policisté na místě činu. Čtenář sice má před vyšetřovateli náskok, neboť zná identitu pachatelů, jejich motivace jsou však rozkrývány postupně a dopátráváme se k nim společně.

Napětí neustává ani v dalších částech obnažujících osobnosti vrahů a sledujících jejich potulování napříč několika státy USA. Obě hlavní linie se protnou, když jsou zadržení a předáni kansaským kriminalistům. Spolu s vyslýchajícími detektivy je pak čtenář s nepříjemnou podrobností konfrontován se spáchaným činem a jeho strůjci, potažmo s dimenzí finálního trestu. Na jedné straně tu máme chladnokrevné vraždy čtyř (nevinných) lidí - na druhé pro změnu chladnokrevné vraždy dvou (vinných) lidí. Zaujmout jednoznačné stanovisko - aspoň pro mne - není snadné. I v tomto tkví mistrovství Capotova románu.

Použitý zdroj: Wikipedia
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama