The sleeper must awaken . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . XXII-4-MMXVI

FILMY V KURZU: [2017] Krotkaya... [2018] Dogman...Manbiki kazoku...Climax...BlacKkKlansman...Widows...Roma...Sunset...First Man... [???] The Thousand Miles...

Válka o planetu opic [War for the Planet of the Apes]

25. července 2017 v 8:02 | uglydog |  Recenze FILMové
Pod vlivem uhrančivých trailerů a pozitivních ohlasů na nejmenované filmové databázi jsem vyrazil do kina na další přírůstek do slušně vydělávající franšízy parazitující na alegorickém románu Planeta opic (česky 1963) od Pierra Boullea. Ačkoliv jsem od Války o planetu opic nečekal nic hlubokomyslného, výsledek byl téměř malomyslný, dětinsky naivní a nepřiznaně brakový. Třetí díl rebootované tri(?)logie je zkrátka nesourodá slátanina místy krásných obrázků nedávajících valného smyslu, resp. snažící se nějaký ten smysl ze zpotvořené původní látky vydolovat. Navíc trpí neduhem závěrečných částí, jež mnohdy nestřídmě mixují a nadužívají vše úspěšné z částí předešlých, a to i při práci s žánrem (žánry).Režii závěrečného dílu producenti neprozřetelně opět svěřili Mattu Reevesovi, který se podepsal pod nevyváženým druhým dílem Úsvit planety opic. Oproti prvnímu dílu Zrození planety opic Ruperta Wyatta jsou Reevesovi díly velmi temné a morálně vyhrocené, aspoň na poměry hollywoodských blockbusterů. Trojka nyní přináší ještě zásadnější etické otázky a nečekaně velkou porci vážných a komorních scén. Dalším troufalým rozhodnutím scénáristů je absence kladného lidského hlavního hrdiny. Ztělesněním pravých ideálů - byť za cenu několika nezbytných škobrtnutí a náhlých poučení se - je znovu šimpanz Cézar, chlupatý mesiáš z předchozích dílů. Leitmotivem zápletky je pomsta vedená proti pološílenému Plukovníkovi v nemastném neslaném podání Woody Harrelsona. Zatímco Césarova tlupa podstupuje nebezpečný exodus do pouště, její vůdce s hrstkou oddaných hledá zabíjením opic posedlého Plukovníka, který se spěšně opevňuje v bývalé vojenské základně.

Nacházíme se v době, kdy je lidstvo po vypuknutí tzv. "opičí chřipky" na pokraji vymření. Zmutovaný vir způsobuje ztrátu řeči a inteligence, což představuje symbolické předání vlády nad planetou lidoopům, kteří pro změnu ze znakové řeči přechází na mluvenou řeč. Kromě Cézara mluví ve větách i legrační malý šimpanz s přezdívkou "Bad Ape", jeden z Cézarovy odvetné party putující opuštěnou krajinou. Přitroublý popleta navlečený do modré bundy a kulicha nechtěnými gagy vyvažuje elegické a mudrlantské pasáže, ale jeho zapojení do děje je scénáristicky podobně laciné jako vytváření vztahu mezi šimpanzem Mauricem a nalezenou nemluvící dívkou. Celá Cézarova parta doplněná ještě o dva obětavé bouchače působí dosti nepravděpodobně a uměle a připomíná programově navolenou směsici typologicky vyhraněných postav z RPG her. Proti nim stojí Plukovníkem zfanatizovaní vojáci a několik zběhlých opic s posměšnou přezdívkou Donkey (v českých titulcích "Pičák").

Reevesovo úsilí natočit originální blockbuster se silným poselství podkopávají právě tyto šablonovité charaktery a jejich dialogy s otřepanými frázemi. Působivou výtvarnou stylizaci a perfektní animaci digitálních opic nejednou přebije protivné deus ex machina či povrchní výpůjčky z jiných děl. Aluze na vietnamskou válku, koncentrační tábory a filmy jako Most přes řeku Kwai nebo Apokalypsa zde vyznívají nuceně a prázdně. Dějově vyprázdněné scény nudí, repetitivní zpomalovačky a sentimentální hudební pasáže jsou zase otravné. Před usnutím, event. odchodem z kina diváka zachrání dynamičtější tempo druhé poloviny směřující k dramatickému závěru a k názvem slíbené válce. Jenže i tady snímek, jenž měl být monumentálním vyvrcholením série, selhává. Válka se nekoná, konec lidstva ztvrzuje banální lavina. Asi jsem měl raději zajít na nové Strážce galaxie ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama