The sleeper must awaken . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . XXII-4-MMXVI

FILMY V KURZU: [2017] Krotkaya... [2018] Dogman...Manbiki kazoku...Climax...BlacKkKlansman...Widows...Roma...Sunset...First Man... [???] The Thousand Miles...

Já, Daniel Blake [I, Daniel Blake]

25. května 2017 v 20:58 | uglydog |  Recenze FILMové
Filmy Kena Loache lze vnímat jako diváčtější alternativu sociálně angažovaných sond bratří Dardennů. I když Dardennové malými krůčky přechází od ryze observační metody s charakteristickým odstupem od postav k více dramatickému tvaru, Loach je svým důrazem na příběh a snahou vyvolávat emoce u diváka přece jen přístupnějším tvůrcem. To však nemám být kvalitativní posudek, Loach a jeho dvorní scénárista Paul Laverty sice mají jiné metody práce, angažovaností a kritikou "nespravedlivého světa" se belgickým bratrům bezmála vyrovnají, jak dokazují ve svém zatím posledním díle Já, Daniel Blake oceněném na loňském festivalu v Cannes Zlatou palmou.Loachův a Lavertyho postoj k postavám je rozhodně smířlivější a soucitnější. Hrdiny jejich filmů jsou charismatičtí sympaťáci, jež jsou zároveň obyčejnými lidmi z davu. Právě takový je i Daniel Blake: ovdovělý dobrácký padesátník s nebezpečnými sklony k ironii a bohužel i k infarktům. Po srdeční příhodě mu lékař zakáže dočasně pracovat, což ho přivede na pracovní úřad, v Británii nyní outsourcovaný nestátní společnosti. Soukromý subjekt se ke klientům chová docela macešsky, Daniel je mj. nucen absolvovat ponižující správní řízení, aby měl nárok na sociální podporu. Nepochopení úředního protokolu jej však dostává do svízelné situace, kdy je nucen hledat si práci, aby nebyl finančně sankcionovaný, ačkoliv nástup do zaměstnání mu neumožňuje zdravotní stav.

Zápletka otevírá prostor pro pranýřování současného britského sociálního systému. Na příkladu muže pár let před odchodem do důchodu Laverty dokazuje, nakolik mohou být starší lidé diskriminování nízkou počítačovou gramotností. Daniel je silně deptaný kafkovskou absurditou úředních postupů, mnohem více sil ho však stojí vyrovnat se s - neoficiálními - požadavky na vlastnictví chytrého telefonu, počítače a připojení k internetu. Když se pokouší z pavoučí sítě dlouhých front, ještě delších termínů a elektronických formulářů vymanit, je lapen ostrahou či penalizován necitelnou úřednicí. Avšak místo aby se před byrokratickou hydrou dal na ústup, pomáhá druhým a veřejně protestuje. Jeho graffiti-apel ani pomoc však nekončí satisfakcí a připraví mu jen další zklamání.

Kontrapunkt k revoltujícímu, ale morálně nezkalenému Danielovi tvoří nepřízpůsobivá svobodná matka Katie a podvodníček ze sousedství s přezdívkou China. Oba nepřízeň osudu a sociální nevraživost státu řeší po svém, a ne vždy v intencích zákona. Skrze jejich role je problematika sociální nerovnosti nahlížena zase z jiného úhlu. Je smutným paradoxem, že slušný, poctivý a pracovitý Daniel je nakonec úřady stíhán a dohnán na hranici chudoby, zatímco Katie a China pohybující se v šedé ekonomice přežívají nikým neobtěžováni v relativním blahobytu. Jakoby člověk žádající o sociální podporu měl jen dvě možnosti: pobírat dávky a nechat se státem šikanovat, a nebo se úřadům vyhnout a vydělávat si nemorálně či nezákonně.

Vyhrocenost zápletky ovšem nahrává hledisku, že celý příběh je spíše osobitou sociální pohádkou, než rekonstrukcí reality. Daniel v precizním podání stand up komika Davea Johnse je až nepravděpodobně dobrým a naivním člověkem, naproti tomu zaměstnanci úřadu práce jsou vylíčeni až příliš nepřátelsky. Danielovy útrapy jsou sice reálné a politováníhodné, na druhou stranu, každý stát musí nějak čelit nemalé části občanů snažících se sociální systém zneužívat. Nastavit spravedlivou míru solidarity je pro zákonodárce stejně složité, jako je pro diváka obtížné vyhnout se sentimentu. Záleží na povaze, nakolik se nám Loachův a Lavertyho příběh bude jevit manipulativní, a nakolik upřímný. Každopádně jde o dojemný, drásavý a v mnoha ohledech podnětný film, který pravděpodobně osloví nejen nezaměstnané po padesátce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama