The sleeper must awaken . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . XXII-4-MMXVI

FILMY V KURZU: [2017] Krotkaya... [2018] Dogman...Nuestro tiempo...Sunset...Widows...Roma...[2019] Gisaengchung...Dune... [???] The Thousand Miles...

The Killing (seriál)

8. prosince 2011 v 9:20 | uglydog |  Recenze SERIÁLové
Kriminální seriál The Killing je momentálně předposledním původním počinem americké kabelovky AMC. Při pohledu na jejich seriálové portfolio to vypadá, jako by si majitelé a autoři řekli, že musí vymyslet a odvysílat od každého filmového žánru něco. Po kancelářském dramatu Mad Men, dramatu kořeněném gangsterkou Breaking Bad, hororu The Walking Dead, kriminálce The Killing vysílají aktuálně westernový seriál Hell on Wheels. Jak už jsem psal v recenzi na Mad Men, seriály AMC vynikájí propracovanými zápletkami a charaktery a sympatickým úsilím dělat věci jinak.Zápletka i charaktery The Killing bohužel nedosahují kvalit Mad Men ani Breaking Bad, celkově jsou však lepší než v The Walking Dead. Na seriál sedí nálepka kontroverzení, neboť v rámci všech motivů příběhu a všech postav spojuje dobré i špatné prvky. Vyloženě kvalitní je (u AMC tradičně) vizuální stránka, typické jsou nálety na město z ptačího pohledu. Ne zrovna originální, přesto povedená, je atmosféra seriálu. Je směsicí tajemna a napětí - často prší nebo je zataženo, z denních dob téměř převládá soumrak a noc. Atmosféru bohužel narušují melodramatické scény překračující únosnou mez kýče.

The Killing sleduje tři hlavní zápletky, jež jsou propojeny/ navázány na jednu událost - násilnou vraždu 17leté Rosie Larsenové. První a ústřední linii tvoří vyšetřovaní vraždy, vedené nesourodým duem detektivů: zkušenou a chladnou Sarah Lindenovou a k ní právě přiděleným mladým frajírkem Stevenem Holderem. Druhá linie se zaměřuje na truchlící rodinu oběti v čele s otcem Stanem Larsenem a třetí sleduje volební kampaň radního Darrena Richmonda, kterého do případu zaplete podezřelá okolnost. Vyjmenovanou čtveřici lze považovat za hlavní postavy, na něž se nabalují další, což vytváří prostor pro vzájemnou interakci i samostatné menší zápletky a motivy.

Vyšetřovací linie je výborná, ale hlavně díky propracovaným charakterům a jejich interakci, samotné vyšetřování je už méně zdařilé kvůli občasné nelogičnosti a typickým klišé (např. několikrát už to vypadá, že pachatel je odhalen, ale na poslední chvíli se ukáže jeho nevina). Politická linie ještě docela ujde, zato linie s rodinou oběti je příliš melodramatická a plná soap operových dialogů, herci přehrávají, charaktery jsou povrchní a působí nevěrohodně. Nejlepším dílem je suverénně 11. epizoda, v níž Lindenová s kolegou po celou dobu pátrá po zmizelém synovi, a tedy děj vůbec nesouvisí s vraždou Rosie Larsenové. Většina času je věnována (od počátku) problematickému vztahu mezi detektivy, jejich minulosti a soukromému životu.

The Killing je upraveným remakem úspěšného dánského seriálu Forbrydelsen (2007 a 2009). Severská kriminálka (dosud čítá dvě sezóny a celkem 30 dílů) byla už vysílána v desítce zemí včetně Austrálie a Velké Británie. Pro americké diváky by byl dánský import zřejmě kulturně nestravitelným, a tak raději natočili vlastní verzi. V té však na rozdíl od originálu nebyl v závěru odhalen skutečný pachatel, což se také podílelo na zmíněné kontroverzní recepci. Rozuzlení se možná dočkáme ve druhé sezóně, která zatím nebyla ohlášena. The Killing je srovnáván s Twin Peaks, jehož promyšlenosti a umělecké hloubky ovšem zdaleka nedosahuje. Celkově vzato jde o zajímavou podívanou, která díky ne zrovna tradičním postavám a syrovosti představuje alternativu k běžným kriminálním seriálům.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jilly Jilly | Web | 9. prosince 2011 v 11:28 | Reagovat

Tak to jsme na to celkem zvědavá:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama